Субота, 19.07.2025, 23:04
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Форма входу
Пошук
Календар
Переклад
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 55
Головна > Клітина в біології > Загальна інформація

Загальна інформація.


Клітина - елементарна одиниця всього живого, визначає будову, життєдіяльність, розвиток і розмноження живих організмів. Клітина
є найменшою частинкою, що здатна існувати незалежно та володіє власною хімічною системою, яка саморегулюється. Термін клітина в біології з'явився у 1665 році. Він був запропонований англійським мікроскопістом Р.Гуком.


Усі організми поділяються на одноклітинні та багатоклітинні. Одноклітинні - це організми тіло яких цілком складається з однієї клітини. До них відносяться бактерії, одноклітинні тварини та водорості. Багатоклітинні тварини та рослини містять багато клітин.

Розміри клітин можуть змінюватись від 5 до 20 мкм. Але бувають винятки. Наприклад розмір форамініферів (з ряду корененіжок, найпростіші мікроскопічні морські і прісноводні організми) може досягати кількох сантиметрів. Найбільші клітини це незапліднене яйце епіорнісу (вимерлий гігантський птах).


Клітина складається з трьох пов'язаних між собою частин: поверхневого апарату, цитоплазми і ядра.

Цитоплазма - внутрішнє напіврідке середовище клітин. У цитоплазмі розміщені органели клітини. Клітини мають такі органели:


  • Ендоплазматична сітка. Розрізнюють два типи ендоплазматичної сітки: гранулярна та гладка. Основна функція гранулярної сітки - участь у сінтезі білків у рібосомах. На мембранах гладкої сітки відбувається синтез ліпідів та вуглеводів.

  • Рібосоми. Мікроскопічні тільца округлої форми. Кожна рібосома складається з двох неоднакових між собою частин: великої та малої. Функцією рібосом є синтез білка.

  • Мітохондрії. Мітохондрії мають оболонку яка складається з внутрішньої та зовнішньої мембран. Зовнішня мембрана є гладкою, внутрішня утворює складки, які називаються крістами. Основною функцією мітохондрій є синтез адинозінтрифосфорної кислоти (АТФ).

  • Пластиди. Містяться в усіх клітинах рослин, в клітинах тварин відсутні. Існує три види пластид: зелені - хлороплати, червоні, оранжеві та жовті - хромопласти, безкольорові - лейкопласти.

  • Апарат Гольджи. Має різний вигляд, але його будова схожа в тваринних і рослинних клітинах.

  • Лізосоми. Це невеликі округлі тільца. Всередені лізосом містяться ферменти, що розщіплюють білки, жири, вуглеводи, нуклеїнові кислоти.